Форум на българските голфъри
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?
25 July, 2017, 02:48:10 PM

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
2880 Posts in 269 Topics by 302 Members
Latest Member: bojestveniq
* Home Help Search Login Register
+  Форум на българските голфъри
|-+  Информация
| |-+  Общ форум
| | |-+  Нашият сезон 2013
« previous next »
Pages: [1] Print
Author Topic: Нашият сезон 2013  (Read 2624 times)
Clubmaker
Sr. Member

View Profile
« on: 24 January, 2013, 09:27:34 AM »

Pravets Golf Club Update
The PGAs of Europe have announced their tournament schedule for 2013. ‘’The UniCredit PGAs of Europe Championships will be held in late September with Portugal’s Hugo Santos aiming to make an historic hat-trick at the PGA’s of Europe flagship event as the 2013 edition returns to the wonderful surrounding of Pravets Golf and Spa Resort in Bulgaria with competitors again battling it out for the 10,000 Euro first prize’’.

Pravets Golf Club will host a number of sponsored tournaments in 2013 with the season opening Domaine Boyar Golf Trophy taking place on April 13. Domaine Boyar will again host their popular Wednesday Series at Pravets with 10 individual competition rounds offering fantastic Domaine Boyar wine products. 

In 2013 Pravets Golf Club introduces their Sunday Club Competition. Each Sunday Pravets will run a Club Competition for all golfers who wish to play. Played off ¾ handicap golfers can win club vouchers to be determined by the amount of players in each field with the winner taking 50%, the second place taking 30% and the third place taking 20% of the pool.

Pravets Golf Club will run a junior development programme in 2013 for the local schools as well as all juniors who wish to participate. Funding from the Ministry of Sport, the Ryder Cup Trust Fund and the PGA’s of Europe will be used to subsidise the programme and further the game at grassroots level.

Focus on developing golf in Bulgaria is the commitment of Pravets Golf Club and the introduction of a Green Card Membership for new golfers is intended to offer an affordable option for those who wish to learn the game and have access to a quality golf course.

With the new season around the corner, take the opportunity to improve your game by visiting our golf academy or to use our simulator.

Pravets Golf Club Team

... and keep the head down!
niki
Sr. Member

View Profile
« Reply #1 on: 28 January, 2013, 06:40:49 PM »

Браво на хората в Правец Голф. Явно имат компетентен мениджмънт и ще се борят да са топ-голф дестинация в Западна България.

Следващият път кат дойда в България, ще се опитам там да играя, ако не стигна до морето.

Поздрави,

-Ники
niki
Sr. Member

View Profile
« Reply #2 on: 04 February, 2013, 04:42:37 PM »

Като стана дума за сезони - моят сезон в аматъорската лига на Golf Channel започва идната събота на това игрище:

http://thegolfchannel.bluegolf.com/bluegolf/thegolfchannel13/event/thegolfchannel13562/index.htm

Вече работя с моя инструктор по подобряване на суинга и се надявам да започна сезона в добра форма.

Поздрави,

Ники
Clubmaker
Sr. Member

View Profile
« Reply #3 on: 04 February, 2013, 07:23:26 PM »

Бункерчетата изглеждат много секси  Grin Cheesy...

niki
Sr. Member

View Profile
« Reply #4 on: 12 February, 2013, 06:16:11 PM »

Турнирът мина и аз играх отлично... с изключение на 3 дупки. Е та тези 3 дупки ми костваха +5, +3 и +2 удара които си бяха доста голямо наказание. Краен резултат - 91 удара по строук плей. Иначе играх доста сносно и мисля, че нещата се подобряват.

Следващият турнир е на 26 февруари - вторник след две седмици.

-Ники
Clubmaker
Sr. Member

View Profile
« Reply #5 on: 25 February, 2013, 03:46:04 PM »

savoiagolf
Newbie
*

View Profile WWW
« Reply #6 on: 17 March, 2013, 05:51:28 PM »

Това е първия от серията турнири "Race to St. George/Presidents Cup" на 05.05.2013.Точно 10 дена преди голямото голф събитие в България ...
Бисер Денев
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #7 on: 15 April, 2013, 08:27:26 PM »

Хайде колеги , новият сезон започна.Минаха първите турнири.Дайте впечатления , награди и мнения.

Аз лично стартирах само на Домейн Бойар на Правец.Играх лошо , най - вече пренавито.Силех се на драйвъра и бях наказан от това , че играех извън терена.Макар съдбата да ми показа истината , още на първата дупка.Стартирах от 14-та , драйв във водата вляво , преди оградата.Вторият удар застана на 50 см. от дупката и пара стана.Но аз не си взех поуката и продължих да силя.Единственото което си харесах е играта от бункерите и пътинга - 32 пъта.

Е имам повод радост , но тя е в другата част на семейството.
Pages: [1] Print 
« previous next »
Jump to: