Форум на българските голфъри
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?
24 July, 2017, 04:36:15 AM

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
2880 Posts in 269 Topics by 301 Members
Latest Member: htihabhf
* Home Help Search Login Register
+  Форум на българските голфъри
|-+  Информация
| |-+  Техника
| | |-+  Загрявка преди игра.
« previous next »
Pages: [1] Print
Author Topic: Загрявка преди игра.  (Read 4248 times)
Goos
Full Member

View Profile
« on: 29 April, 2010, 11:17:04 AM »

Здравейте голфъри!
Радвам се да се запознаем, макар и виртуално засега.
Казвам се Петър и съм един от новозапалените фенове на спорта. С огромен интерес прочетох почти целия форум и смятам, че ми помогна много. С разнообразието си от теми напрактика покри всичките ми въпроси.

Бих искал този път да споделите вашето мнение, знание, опит относно загрявката преди игра/турнир.
Какво казват книгите, как загрявате вие, съвети, препоръки?
Колко топки/време да се отдели на упражнението?
С кой клъб да се започне?
Кои елементи да се припомят в късата игра и т.н. и т.н.

Благодаря предварително.
Clubmaker
Sr. Member

View Profile
« Reply #1 on: 29 April, 2010, 12:14:45 PM »

Загрявката зависи от много неща, но основното е, преди да започнеш играта да се чувстваш готов за натоварването. Доброто загряване и обтягането на сухожилията и мускулите и подготовката на гръбначния стълб е много важна за предпазване от травми, особено като станеш на повече години. Аз лично започвам с упражнения, като разгрявам китките, рамената, правя усуквания на гръбнака и обтягам мускулите на краката. После правя тренировъчни суингове на серии със стиковете, като постепенно увеличавам амплитудата и натоварването. Загрявам първо с някой по-дълъг стик - да речем 3W, а после и с по-къси. После мяташ една кофа топки на драйвинга, като сменяш различни стикове и си готов  Grin

... and keep the head down!
Goos
Full Member

View Profile
« Reply #2 on: 29 April, 2010, 04:14:26 PM »

Благодаря Clubmaker!

Звучи доста логично.

Само един въпрос - някой ми спомена, че е добре да се започва загрявката от "късите" клъбове към "по-дългите"

Има ли значение според теб?

п
niki
Sr. Member

View Profile
« Reply #3 on: 29 April, 2010, 07:13:26 PM »

Мдааа - здрасти Петре! И аз ще споделя някои мисли по въпроса.

Подготовката за една игра на голф зависи много от целта, която се преследва. Имам пред вид, че при турнир с някаква значимост целта е различна от тази при играта по време на подготовка за турнири и съвсем различна при игра за удволствие.

От тази гледна точка, аз ще споделя моите  виждания за подготовка за турнирна игра. Турнирен голф се играе на игрище с дължина от 5 и половина инча - пространството между ушите на играча (според Bobby Jones http://www.golflegends.org/bobby-jones.php). Физическата загрявка е пълноценна единствено когато психически се чувстваш готов. Така, ти премахваш най-важното препятствие - собствените си мисли (обикновено са някакви страхове и надежди относно резултата от играта, или пък инструкции относно суинга и т.н.).

Тази психическа подготовка почва още преди пристигането в голф клуба. Физическата загрявка също е важна (както Clubmaker е описал). На няколко турнира съм следил профитата (Mickelson в частност) и те се появяват от съблекалните и първо се отправят към пътинг и чипинг грийна. Там правят продължителна серия (поне 30 минути) подготовка на късата игра. После отиват на рейнджа и бухат около 30 минути. Повечето почват с късите cтикове и свършват с драйвъра. И после отиват пак на пътинг грийн за къса серия пътове за придибиване на чувство и ритъм.

Чух интервю с Анника Соренcтам, в което тя твърдеше, че 1 час и 15 минути са и достатъчни преди игра. Изглежда и на Микелсън поне толкова му отне като го гледах.

Има инструктори, които препоръчват 75% от подготовката като цяло и преди игра в частност да е на късите удари под 100 метра (което включва пътинг-а и чипинг-a).
Goos
Full Member

View Profile
« Reply #4 on: 29 April, 2010, 07:25:53 PM »

Мерси Ники,

Доста изчерпателно отново.
Ще пробвам при първа възможност.

П
Clubmaker
Sr. Member

View Profile
« Reply #5 on: 29 April, 2010, 07:42:34 PM »

Виждаш ли - загрявката зависи и от индивидуалните качества на играча и от моментното му състояние, но с времето и практиката сам трябва да усетиш от какво имаш нужда...

... and keep the head down!
niki
Sr. Member

View Profile
« Reply #6 on: 29 April, 2010, 11:31:46 PM »

Абсолютно вярно.

Но повечето аматьори и начинаещи отделят 99% от времето си за тренировка и загрявка на дългите удари. И все не остава време за пътинг и чипинг... А там е разковничето за истинско подобряване на резултатите. И от там се гради постоянен суинг, самочувствие и увереност в собствените сили. Пък и удоволствието от играта е не до удариш 300 метров драйв, ами да вкараш топчето с път от 30 метра или с чип или удар от пясъка... Там е истинското майсторство и това трябва да се тренира неспирно, но и с качествена инструкция от pro. Иначе резултатите са мижави и повечето хора предпочитат да бухат дългите удари и пренебрегват късата игра. 

Ето там е и разликата между нас (аматьорите) и професионалните играчи/инструктори и младите таланти (бъдещите профита).
Pages: [1] Print 
« previous next »
Jump to: