Форум на българските голфъри
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?
23 April, 2017, 01:54:10 PM

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
2878 Posts in 268 Topics by 301 Members
Latest Member: htihabhf
* Home Help Search Login Register
+  Форум на българските голфъри
|-+  Информация
| |-+  Техника
| | |-+  Перфектен суинг
« previous next »
Pages: 1 [2] 3 Print
Author Topic: Перфектен суинг  (Read 45933 times)
Jerry
Global Moderator
Sr. Member

View Profile
« Reply #15 on: 20 November, 2006, 03:41:38 PM »

Преполагам, говориш за удар с айръни 8,9 и Р?

Better in the ROUGH than in the OFFICE!
Bombastic
Global Moderator
Jr. Member

View Profile
« Reply #16 on: 21 November, 2006, 10:22:51 AM »

Да, точно така.
Jerry
Global Moderator
Sr. Member

View Profile
« Reply #17 on: 21 November, 2006, 10:58:37 PM »

Да, ама аз като гледам "чичката" от анимацийката е набарал драйвера  Grin

Bombastic
Global Moderator
Jr. Member

View Profile
« Reply #18 on: 22 November, 2006, 12:01:12 PM »

Ами темата е за перфектният суинг изобщо.
Snori
Jr. Member
**

starry

View Profile
« Reply #19 on: 15 December, 2006, 07:12:59 PM »

А какви са разликите между драйвъра и айръните - не само във суинга, а изобщо?

"Не само Истината като такава дава увереност, но самото нейно търсене доставя покой."

Блез Паскал
Jerry
Global Moderator
Sr. Member

View Profile
« Reply #20 on: 18 December, 2006, 10:02:28 AM »

Значи, строго погледнато разликите са много:

1) Материала, от който е изработена главата на клъба - за айръните е стомана а за уудовете това са твърди и леки сплави - като титан например (в миналото са били изработвани от дърво, откъдето идва и името им).
 2) Форма на главата - на айръните формата на главата е плоска (грубо казано като лопатка), докато уудовете са с по-обемисти глави.
 3) Дължина на шафта (дръжката) - уудовете са с по-дълъг шафт докато айръните с по-къс. Особено при айръни с номера 8,9, и Р разликата е очевидна.
 4) Приложение - в зависимост от своя номер айръните се използват за къса игра (7,8,9 и Р) и средна игра (6,5,4,3) а уудовете предимно за дълга (за удари над 170 метра). Ууд номер 1 се нарича "драйвер".

И с риск да се изложа Wink ще посоча по-долу (средните или нормалните) дължини, които аз постигам с различните номера клъбове. (Нивото ми е малко над или на боуги играч - 1/1,5 над пара на дупката)

айрън 8: 90-100м
 айрън 7: 120-130м
 айрън 5: 140-150м
 айрън 4: до 170м (от начален удар с тии)

ууд 5: 160-180м
 ууд 3: до 200м (от начален удар с тии)
 драйвер: не го използвам (все още)   

rookie
Sr. Member

View Profile
« Reply #21 on: 18 December, 2006, 10:42:08 AM »

Еееееееееее, не може да не си пробвал драйвъра на driving range! Не вярвам да не си се изкушил!  Wink  Ами я кажи графитните шафтове повече ли се огъват от другите?

Fore!
Jerry
Global Moderator
Sr. Member

View Profile
« Reply #22 on: 18 December, 2006, 12:22:54 PM »

Е, "мъчил" съм се и с драйвера ама нещо не се получава - един ми е такъв голям, тежък и неудобен... Вярно, че не е Найки или Калауей ама не е и някакво пълно дърво  Grin.

Иначе за шафтовете какво да ти кажа - то си е пак въпрос на навик. Аз започнах с железни и после преминах на графитни и при смяната имах леки адаптационни проблеми. По принцип казват, че за (добри) аматиори графитните са по-добри а профитата (някои) предпочитат железни за по-добър контрол на топката..

rookie
Sr. Member

View Profile
« Reply #23 on: 18 December, 2006, 02:41:00 PM »

Е, "мъчил" съм се и с драйвера ама нещо не се получава - един ми е такъв голям, тежък и неудобен... Вярно, че не е Найки или Калауей ама не е и някакво пълно дърво  Grin.

Не ми прилича да ти давам акъл, щото не съм играл голф "на живо"  Grin , но мога да ти кажа следното - щом ти е тежък драйвера, значи не съумяваш да го насочиш правилно спрямо тялото - при бексуинга треакторията му да е към горната част на рамото, за да може да му придадеш енергия не от ръцете (само), а от въртенето на цялото тяло...  Чудеше се, как още от първия път съм метнал с петицата толкова - ами вземи една гиричка 5кг и тренирай суинга си с нея, само гледай да не я изтървеш!  Wink щото може да утепеш някого, или в по-добрия случай да направиш в къщи изложба на тема "Бейрут след сраженията"  Grin Grin Grin

Fore!
Snori
Jr. Member
**

starry

View Profile
« Reply #24 on: 18 December, 2006, 05:21:56 PM »

Благодаря за подробната информация Jerry!  Smiley

А колко е общият брой на айръните и уудовете взети заедно и поотделно съответно? И с какъв клъб би препоръчал да бъдат първите опити при начален удар за начинаещи? Cheesy

"Не само Истината като такава дава увереност, но самото нейно търсене доставя покой."

Блез Паскал
Jerry
Global Moderator
Sr. Member

View Profile
« Reply #25 on: 18 December, 2006, 06:41:40 PM »

Благодаря за подробната информация Jerry!  Smiley

А колко е общият брой на айръните и уудовете взети заедно и поотделно съответно? И с какъв клъб би препоръчал да бъдат първите опити при начален удар за начинаещи? Cheesy

Значи по правилник имаш право на максимум 14 клъба в чантата (на официално състезание  Wink). По принцип номерата на клъбовете, използвани от аматиори са: айръни: SW, PW, 9,8,7,6,5,4, (3-рядко), уудове: 1,3 и 5 освен това има и патър (много важен клъб  Grin ).
 Сега, има доста вариации като хибрид-клъбове, уудове 7-ци и т.н. Но изброените горе са най-основните.

Като препоръка за старт-клъб бих посочил айрън 7-ца - поне според мен той е най-удачен, без да съм голф-тренер..
 Иначе като сет - продават се полу-сетове и цели сетове клъбове. Въпрос на личен избор е дали ще започнеш с пълен комплект или с половин (пък ще го допълваш по-късно)..   

rookie
Sr. Member

View Profile
« Reply #26 on: 11 January, 2007, 11:22:28 AM »

Оня ден гледах на забавено суинга на Джим Фюрик - ако знаете каква примка прави между бексуинга и суинга! Няма нищо общо с "перфекционизма"  Grin , ама това не му пречи да играе добре...  Wink

Fore!
Bombastic
Global Moderator
Jr. Member

View Profile
« Reply #27 on: 12 January, 2007, 01:43:09 PM »

Като стана дума за дължини на ударите. Със 9 правя между 90-100 м без компромиси. Дори ми създава проблеми, защото за къси удари (50-70м) често не успявам да усетя нужната сила на удара и прехвърлям целта. Според мен всеки който се учи трябва да почне с най-големия възможен номер. Едно време се упражнявах с номер 7, което после се оказа не толкова подходящо и в последствие се върнах още назад до номер 9. И дори сега много се кефя да го ползвам. Мои познати прехвърлят 140 м с номер 9.
Колкото до драйвъра и удовете изобщо, Джери ме е виждал как биех едно време. Ударите ми нарушаваха физичните закони и имаха много необичайни траектории. Тогава спрях и се концентрирах изобщо върху суинга, да го разбера с тялото си. Последните ми 2-3 игри и тренировки пак почнах и разлика е много осезателна. Ударите са прави не много далечни, но приятни и разтоварващи. Спокойствието и да сте попретръпнали е изключително важно. Общо взето без уравновесеност в голфа сте за никъде. Аз все още имам доста да дялкам Smiley
Jerry
Global Moderator
Sr. Member

View Profile
« Reply #28 on: 22 January, 2007, 12:21:37 PM »

Значи, миналата седмица имах шанса да изпробвам драйвера на един колега. Той използва - Taylor Made r7 Draw.
 Какво да ви разправям - още като го взех това нещо и направо ми се залепи за ръцете - и като почнах да ги бия едни - прави като по конец и оттатък 200-та ярда - егати тръпката, напрово умрях от кеф  Grin!
 Предполагал, съм че от клъб до клъб има разлика ама чак пък такава...
 Това беше все едно от Лада да се качиш на БМВ - няма база за сравнение...  Grin  Grin  Grin

rookie
Sr. Member

View Profile
« Reply #29 on: 26 September, 2007, 03:31:48 PM »

Току що гледах едно записче - на par 3 188 ярда / около 170м  Roll Eyes / Тайгъра игра с 6 i, а  Aaron Baddeley игра с  7 i... Все едно да разтегна седмицата с още 35-40м... За тях нищо, ами се чудя разни дебелички, като Анхел Кабрера, Марк Калкавекия и другите като тях как правят тия дължини...  Roll Eyes Пък Charles Howell III дето Дейвид Ледбетер го е взел за мостра за уроците, че има добър суинг, нещо не се представя в класирането на нивото на суинга...

Fore!
Pages: 1 [2] 3 Print 
« previous next »
Jump to: